Grupy kolędnicze

Święto Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy ludzie okazują sobie życzliwość, panuje ciepło i radosna atmosfera. W naszym regionie rozpowszechniony jest zwyczaj kolędowania - składania życzeń, powińszowań ubogaconych śpiewem kolęd i pastorałek.

Obyczaj ten przybrał formę zespołową - zgodnie z tradycją pielęgnowany był głównie przez mężczyzn. Najpopularniejsza grupa kolędnicza w sądeckich wsiach występowała z gwiazdą lub szopką kukiełkową. Dobrze prezentują się również "Pasterze", "Herodowie", "Szczodroki", "Przebierańcy" i "Draby", którzy kolędowali w Nowy Rok. Często grupom towarzyszyła kapela ludowa przygrywająca na tradycyjnych instrumentach.

Od 16 lat organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej "Przegląd Grup Kolędniczych". Ma on na celu kultywowanie pięknego zwyczaju kolędowania w naszym regionie, ocalenie tych świątecznych obrzędów i przekazanie go młodemu pokoleniu.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: grupie dziecięcej do lat 15 i dorośli.

Laureaci naszego przeglądu od wielu lat zdobywają czołowe nagrody w etapie małopolskim "Pastuszkowe kolędowanie" w Podegrodzu oraz na Karnawale Góralskim w Bukowinie Podhalańskiej.