Kamionka Wielka, Jamnica

Charakterystycznym elementem krajobrazu gminy Kamionka Wielka sa liczne przydrożne kapliczki. Dojednej z nich należy kapliczka Państwa Kościółków znajdująca się na Godówce. Kapliczka ta została wybudowana w 1979 roku na cześć papieża Jana Pawła II.

Kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Idąc żółtym szlakiem w kierunku Sapalskiej Góry, na Margoń zobaczymy murowaną, zabytkową kapliczkę z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Matki Bożej Tuchowskiej

Kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Kapliczka przydrożna w Kamionce Wielkiej
Swoistą prostotą i urokiem uwagę naszą przyciąga dosyć duża kapliczka w kształcie kwadratu. Znajduje się ona na drodze głównej do Nowego Sącza, po prawej stronie, niedaleko szkoły. Na drewnianej fasadzie u szczytu dachu wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w środku, na ołtarzu ustawiono figurę Matki Bożej Niepokalanej.

Kapliczka przydrożna w Kamionce Wielkiej
DROGA KRZYŻOWA
Bardzo ładnym, godnym zobaczenia miejscem jest Droga Krzyżowa, która znajdzie się w lasach żakowskich. Powstała ona na ziemiach przekazanych ojcom salezjanom przea nieżyjącego już Piotra Żaka. Projekt opracował, oraz zainicjował ks.Józef Żak - salezjanin, rodak z Kamionki Wielkiej. Pierwsze odlewy stacj i powstały w 1995 r. i stopniowo przybywało ich coraz więcej. Przy budowie wizerunków świętych pomagała cała rodzina Żaków, dlatego każda kapliczka ma swoich fundatorów. To niezwykłe miejsce ubogacają wmurowame w grunt kamienie z różnych świętych miejsc. Wielu turystów przybywa, by odwiedzić to miejsce, może przyjdziesz i ty.

Jezus na rękach Matki


Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej- Na rękach Matki

Matka Boska Różańcowa
Matka Boska Różańcowa


Mystków, Mszalnica
Jest to figurka św. Floriana która mieści się przed remizą OSP w Mszalnicy.

Kapliczka domkowa w przysiółku - Za kościół - w Mystkowie.

Wewnątrz wyżej wymienionej kapliczki, płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa ukrzyżowanego.
Kapliczka domkowa w przysiółku Wola Wyżna-Mystków.
Kamienna kaplica przydrożna "piętrowa" z trzema niszami.
Przysiółek Wola Wyżna-Mystków (na zakręcie w stronę Kamionki W.)
Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa wykonana z kamienia-przy Szkole Podstawowej w Mszalnicy.
Kapliczka przeniesiona ze złamanego drzewa na krzyż, oszklona,przedstawiająca Pana Jezusa na krzyżu. Przysiółek Lipie-Mszalnica.
Kapliczka domkowa, wewnątrz mensa i barokowy ołtarz przedstawiający figurę Pana Jezusa przywiązanego do słupa. Przysiółek Styrek-Mszalnica.
W portalu w/w kapliczki rzeźba Świętej Rodziny.
Drewniany krzyż przydrożny, wizerunek Pana Jezusa również wykonany z drewna. Znajduje się na granicy Mystkowa i Mszalnicy.
Figura Matki Bożej Niepokalanej na wysokiej gzymsowej kolumnie. Mystków-Centrum.
Kapliczka domkowa na przeciw pana Władysława Poręby.Mystków-Centrum.
Wewnątrz w/w kapliczki płaskorzeźba przedstawiająca koronację NMP.
Figura Chrystusa Frasobliwego na kamiennej kolumnie. Mystków-Dębina. W przedniej ścianie kolumny nisza z płaskorzeźbą Św.Rodziny.

Królowa Górna, Królowa Polska, Bogusza

Według opowiadań starszego pokolenia, kapliczka ta została zbudowana na miejscu kościoła, który został zburzony podczas I-szej Wojny Światowej. Legenda głosi, że do dnia dzisiejszego można usłyszeć dzwony rozbrzmiewające na "Anioł Pański" o godzinie 12:00. Odgłosy te mogą usłyszeć tylko ludzie o nieskalanej duszy i sercu. Wyżej wymieniona kapliczka położona jest w bardzo malowniczym miejscu. Przy okazji pobytu w tym terenie (zwanym "strefą ciszy"), można jednocześnie odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu.

Kapliczka w Boguszy na Bacówce

Kapliczka w Boguszy "na Bacówce"

Legenda głosi, że dawno temu na terenie gminy Kamionka Wielka panowała cholera (choroba zakaźna). Skutkiem tego była śmierć wielu ludzi.W rezultacie tego postanowiono wybudować kapliczkę, przy której się modlono.Dzięki temu choroba ustąpiła, a kapliczka stoi do dnia dzisiejszego i ma już 141 lat.

Stara kapliczka w Królowej Polskiej
Stara kapliczka w Królowej Polskiej

Kapliczka ta powstała w 1998 roku. Znajduje się ona na wolnej przestrzeni. Przedstawia wizerunek Matki Boskiej, która postawiona jest na niewielkiej kolumnie stojącej pod piękną, młodą brzozą. Otoczona jest różnorodnymi, barwnymi kwiatami, które wspaniale współgrają z całością.

Nowa kapliczka w Królowej Polskiej
Nowa kapliczka w Królowej Polskiej