Położenie geograficzne

Królowa Górna

Wieś Królowa Górna położona jest od wschodu na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Od północy znajduje się pasmo Gór Grybowskich, a od południa pasmo Czerszli i Tokarni. Sama wieś (ok. 500m n.p.m.) malowniczo rozciąga się w dolinie rzeki Królówki (dopływ Kamionki). W kierunku zachodnim znajduje się wieś Królowa Polska, a wschodnim Bogusza. Wszystkie trzy wsie leżą przy trasie Nowy Sącz - Kamionka Wielka - Florynka, z której jest możliwość dojazdu liniami PKS do Krynicy i Grybowa. Najwyższy szczyt to Jaworze (882m) dominujący nad Boguszą. Między pasmem Czerszki i Tokarni, a Królową Polską i Górną jest niewielkie pasmo (ok. 600m) zwane Palenice. Pasmo to stanowi granicę między wymienionymi miejscowościami, a Kamionką.


Mystków

Mystków rozciąga się pomiędzy rzekami: Łubinką i Kamionką, na kilkunastu wzgórzach. Najwyższe z nich osiąga wysokość ponad 550m n.p.m. To właśnie atut tej miejscowości. Prawie z każdego wzniesienia możemy podziwiać piękne widoki na otaczające pasma górskie:

Najpiękniejszy widok od strony zachodniej,na Kotlinę Sądecką i panoramę miasta Nowy Sącz. W dali widoczne pasmo Jaworzyny z Jaworzyną i Przechybą oraz Beskid Wyspowy i Gorce z Turbaczem.Mszalnica

Miejscowość podobnie jak Mystków położona jest na kilku wzgórzach. Najwyższe z nich osiąga wysokość 448 m n.p.m. Powierzchnia wsi wynosi 10 km². Przez środek Mszalnicy płynie potok Zarywa, który wpływając na teren Mystkowa zmienia nazwę na Wolanka.
Do naszej wsi można z Nowego Sącza dojechać autobusami MZK (linie numer 15 i 29), autobusem PKS oraz liniami PKP.


Remiza OSP

 W centralnym punkcie wsi znajduje się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie swoją siedzibę mają dwa zespoły folklorystyczne: Mszalniczanie działający od 1981 roku, prowadzony przez Stanisława Kunickiego oraz Mali Mszalniczanie, których instruktorem jest Danuta Mółka. Na piętrze budynku mieści się również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, obok zaś ma siedzibę Szkoła Podstawowa.Widok na Mszalnicę

To miejsce jest również świetnym punktem widokowym. Na północ rozciągają się: pasmo Jodłowej Góry (661m n.p.m.) oraz Rosochatka (750m n.p.m.), pokryte potężnymi lasami (patrz zdjęcie obok). Spoglądając na południe roztoczy się przed nami widok na Beskid Niski i górę Jaworze (882m n.p.m.).
Wśród mieszkańców Mszalnicy spotkamy ciekawych ludzi, których pasją jest kultywowanie tradycji i kultury ludowej. Po całej wsi rozsiane są warte obejrzenia kapliczki przydrożne i pomniki przyrody.